Koronavírus z pohľadu TCM
Platia všetky informácie, s ktorými sa môžete zoznámiť na stránkach Ministerstva zdravotníctva TU. Radi by sme ich však doplnili i o perspektívu klasickej čínskej medicíny.
Ešte viac o koronavíruse a o odporúčaniach prevencie / liečby sa potom dočítate TU :)
Sedmoro odporúčaní pre každého
(podrobný rozpis viď nižšie)
- Ráno sa osprchujte a poriadne sa vydrhnite froté uterákom (najmä hlavu, krk a hrudník).
- Jedzte ľahšiu stravu – bez mäsa, čerstvú, jemne korenenú a varenú (vyhýbajte sa konzervovaným, mrazeným a chladeným potravinám).
- Obmedzte príjem cukru a nahraďte ho inými prirodzenými sladidlami.
- Denne cvičte a pohybujte sa – zamerajte sa najmä na svoje pľúca a prácu s dychom.
- Spite každý deň aspoň o hodinu naviac – ideálne 8 - 9 hodín kvalitného spánku v noci a k tomu podľa situácie i krátky „šlofík“ počas dňa.
- Situáciu nezľahčujte, no odľahčujte – humorom, úsmevom (i cez rúško😊), tým, že nešírite ďalej poplašné či neoverené informácie.
- Zachovajte si v informačnom chaose, panike a atmosfére strachu zdravý rozum, nadhľad a buďte oporou sebe i druhým.
* * *
Lao-C‘: „Svoj odraz uvidíte len v kľudnej vode, nie vo vode prúdiacej. Tichý úkryt môžete nájsť len v kľude.”
Skúsme teda spomaliť a pozrieť sa na koronavírus v širších súvislostiach a hlbšom ponore:
Ako vzniká zhubný terén
Aby sme sa neutopili v detailoch, vnímajme chvíľu seba i Zem z trochu väčšieho odstupu. Spomeňte si na priebeh tohtoročnej zimy. Márne sme v nej čakali na sneh, bola až nepríjemne teplá a cítili sme, že "niečo nie je v poriadku" – rovnako tak napríklad pri sledovaní požiarov v Austrálii.
Situáciu možno prirovnať k tomu, keď si ideme v noci ľahnúť, pretože sa potrebujeme poriadne vyspať, ale spánok neprichádza. Ráno sme potom celí rozlámaní, neodpočinutí a mrzutí. Oveľa ľahšie nás potom v takom stave dokáže niečo nahnevať, rozhodiť alebo položiť.
Pre našu planétu je to podobné. Behom "bežného roka" by sa mala tvorivá energia (Yang Qi) počas zimy schovať a počkať si na jar. Pokiaľ si však nemá kde oddýchnuť a zregenerovať sa, veľmi ľahko "zdivočie" a poslúži k veľmi rýchlemu šíreniu epidémie.
Zem počas zimy uchováva svoju tvorivú energiu v pôde, aby s tej potom na jar mohli vykvitnúť rastliny a vyrašiť stromy. Človek má zas svoju energiu a vitalitu uskladnenú v obličkách. Ak je s nimi niečo v neporiadku, nemá "z čoho čerpať" a ako sa brániť, keď sa ho snaží napadnúť nejaká choroba či škodlivý patogén. Preto sú v súčasnosti najviac ohrození koronavírusom tí, ktorí majú svoju "životodarnú zásobáreň" (esenciu Obličiek) najviac vyčerpanú - najstarší a / alebo chronicky chorí obyvatelia.
Ak sa zaťažujeme dlhodobo zlou životosprávu, kvalite nášho zdravia a spánku to práve dvakrát nepridá.
Rovnako naša planéta "dostáva riadny zaberák" – na jednej strane ju ničí dym z komínov tovární, z nadužívania zdrojov a z celkového znečistenia, čo môžeme na jej "zhoršenej kondícii" pozorovať dnes a denne.
Na strane druhej majú niektoré roky svoje kvality, ktoré sa cyklicky premieňajú. Fascinujúce v rámci odvetvia klasickej čínskej medicíny Wu Yun Liu Qi je to, že vďaka poznatkom Piatich pohybov Šestorej čchi ide oi. s veľkou mierou presnosti predvídať načasovanie, priebeh a trvanie epidémií. Pre rok 2019 platí, že bol v rámci 60ročného cyklu (Jia Zi) vôbec najteplejší. Konkrétne v čínskom Wu-chane, kde sa na sklonku roku 2019 objavil nový typ koronavírusu, teplota počas novembra a decembra prudko kolísala a pohybovala sa o 5 -7 °C nad dlhodobým priemerom.
Všetky tieto faktory prispeli k vytvoreniu zhubného terénu (vhodného podhubia) pre vznik a rozšírenie epidémie - naprieč mestami i krajmi, štátmi a kontinentmi.
V neposlednom rade je táto situácia testom "terénu" imunity a vitality každého z nás.
Čo je to teda koronavírus
Samotný vírus z hľadiska čínskej medicíny predstavuje koncentrovanú formu patogénu (Xie Qi), predstavujúceho ničivú energiu. Veľká väčšina vírusov má chladnú povahu, i v tomto prípade ide o veľmi zhustený Chlad. Tento patogén sa líši od bežného klimatického - napr. veterného patogénu, kedy nás "ofúkne" a nasleduje "bežné prechladnutie". Je totiž pomerne inteligentný. Preniká cez tri ochranné jangové vrstvy až do oblasti Pľúc (Tai Yin) bez toho, aby ho organizmus zaregistroval. To je i dôvodom relatívne dlhej inkubačnej doby, kým sa prejaví.
Ak by sme ho mali zaradiť do konkrétnej kategórie, ide o epidemiologický patogén, kedy je Chlad primárne spojený s toxickou Vlhkosťou (Shi Du). Nákaza vstupuje nosom alebo ústami. Pľúca potom strácajú svoju čistiacu a rozptyľovaciu (difúznu) funkciu a pohyb vitálnej energie (Ji Qi) postupne ustáva, až sa môže úplne zablokovať. Toto všetko sa navonok môže prejavovať nízkou horúčkou, únavou, kašľom a zrýchleným dychom.
Pľúca zodpovedajú elementu Kovu, kedy ich párový orgán predstavuje Hrubé črevo. V takom prípade sa môže pridať k chladnej a vlhkej povahe vírusu aj Sucho. Ľahšia forma nákazy koronavírusom býva sprevádzaná hnačkou, pre ťažšie prípady je naopak typická zápcha, ďalej potom nepoľavujúca horúčka (alebo horúčka striedajúca sa so zimnicou), kašeľ s malým množstvom (žltého) hlienu, nadúvanie brucha, prerývaný dych a astmatický piskot.
Povedzme si to z plných Pľúc: Žiadny z týchto stavov u Vás nemusí nastať, aj keď k Vám koronavírus prenikne, ak máte zdravý korienok a dobrú obranyschopnosť organizmu. Ak je však naša imunita oslabená (viď vyššie predstavený "zhubný terén"), je treba o to viac myslieť na prevenciu. Našťastie však máme účinné a overené nástroje, ktorých sa môže chopiť ozaj každý...
PREVENCIA
1. Ráno si „dajte sprchu a poriadne sa po nej vydrhnite“
Prvú líniu prirodzenej obrany predstavuje povrch nášho tela. Jej kvalita sa odvíja od stavu našich kožných pórov a slizníc (najmä nosovej). Tie sú z pohľadu čínskej medicíny kontrolované energiou Pľúc. Preto sa ráno poriadne osprchujte a vydrhnite sa froté uterákom alebo kefou - najmä na hlave, krku a v oblasti hrude, nakoľko tieto predstavujú primárnu "oblasť záujmu koronavírusu". Podporíte tak nielen svoj lymfatický obeh a pocit celkovej vitality, ale dopomôžete najmä vzniku účinnému ochrannému štítu.
2. Jedzte ľahšiu stravu - bez mäsa, čerstvú, jemne korenenú a uvarenú
Zo všetkého najdôležitejšie je to, aby ste v sebe nevytvorili prostredie, v ktorom sa bude koronavírusu dariť. Ten má zo všetkého najradšej vlhký a stagnujúci (zamrznutý) terén. Preto mu teda "veľmi lahodíte", keď požívate konzervované, chladené a mrazené potraviny (keď sa pozrieme v súčasnej dobe do políc supermarketov, paradoxne tento tovar mizne ako prvý ...). Naopak je veľmi vhodná strava, ktorá dokáže ľadovú krustu rozohriať, prípadne „rozstreliť“. Teda tá, ktorá je čerstvá, živá, jemne korenená, bez mäsa a toxínov a ktoré prešla jemným tepelným varom. Ak si radi pripravujete domáce džúsy, odporúčame ich vymačkať najmä zo zeleniny a doplniť čerstvým zázvorom, kurkumou, čiernym korením, petržlenom, koriandrom a malým množstvom cesnaku. Ďalšiu vhodnú inšpiráciu môžete nájsť aj v Pravidlách zdravého stravovania.
3. Obmedzte príjem cukru a nahraďte ho prirodzenými sladidlami
Po bielom a hnedom cukru sa naše telo stáva viac kyslým, čo len ďalej podporuje rast vírusov a baktérií. Iné formy umelých sladidiel sú tiež nevhodné, pretože poškodzujú nervový systém. Našťastie však máme celý rad skvelých alternatív - od (miestneho) medu cez stéviu, sladovit, rapaduru, javorové, ryžové alebo agávové sirupy až po sušené ovocie. Viac sa dozviete tu.
4. Denne cvičte a udržujte sa vo forme
Fyzické cvičenie pomáha rozhýbať všetky formy stagnácií. Potenie rozptyľuje prebytočnú horúčosť a navyše udržuje povrch kože priedušný, čím pomáha celej dýchacej sústave. Ak nemôžete vyjsť kvôli obmedzeniam von, tak napr. YouTube ponúka veľa možností a inšpirácií, či už uprednostňujete čchi-kung, jógu, pilates či inú osvedčenú zostavu cvikov. Stačí 30-45 minút ľahšieho pohybu denne, tak aby ste sa mierne spotili a nepreťažili svoje srdce a organizmus.
Ideálnym však ostáva pobyt a cvičenie na čerstvom vzduchu. Ak máte túto možnosť, jednoznačne ju využite! Najmä zhlboka dýchajte – ideálne pod ihličnatými stromami, pretože tie priamo podporujú Vašu pľúcnu energiu.
5. Spite každý deň aspoň o hodinu naviac
Využite všetky zákazy a obmedzenia na to, aby ste dobili svoje telesné baterky a umožnili Vašim obličkám nahromadiť viac životnej esencie a energie. Dobrým spánkom položíte svojej imunite najlepší možný základ. Preto je ideálny 8 až 9 hodinový kvalitný spánok v noci a k tomu, ak situácia umožní, i krátky "šlofík" počas dňa.
6. Situáciu nezľahčujte, ale odľahčujte - humorom a úsmevom (aj napriek rúšku a cez rúško:)
Tento rok (Geng Zi) prevláda energia Kovu, ktorá zaťažuje naše Pľúca aj Hrubé črevo a "dláždi cestu" rýchlemu nástupu koronavírusu. Podľa zásad Piatich elementov ale vieme, že element Kovu môžeme kontrolovať (taviť) pomocou Ohňa. Ten je kľúčom nielen pri výbere vhodných potravín (tepelne upravených a zahrievajúcich), ale aj pri vhodnom roznecovaní našich emócií. Orgánom Ohňa je Srdce, ktorého hrejivou podstatou je radosť. Tá dokáže korigovať tvrdú kovovú energiu, prejasniť smútok a depresiu. Spomeňte si na Talianov spievajúcich na balkónoch a premyslite si, ako by ste vy sami mohli prežiariť temné vyhliadky oblačného dňa. Odľahčujte situáciu aj tým, že sa vyhnete zdieľaniu všetkých tých kritických a prehnane dramatických vecí. Nemusíte neustále sledovať extrémne nárasty - predstavte si, keď len časť svojej pozornosti zameriate na to, ako druhým môžete pomôcť, ako ich potešiť, ako inšpirovať. Vhodné podnety Vám môžu priniesť aj Pravidlá duševnej hygieny.
7. Zachovajte si zdravý rozum, nadhľad a buďte sebe i druhým oporou
Ak prevláda chaos, neistota a boj, nezvíťazíme nad nimi tak, že budeme ešte viac brojiť, rozdúchavať nepokoje a navyšovať svoju aktivitu. V informačnom chaose, panike a atmosfére strachu potrebujeme nájsť jasný bod, svetlo na konci tunela, ku ktorému môžeme smerovať (rovnako ako v rámci jin-jang symbolu sa vždy uprostred čiernej polovice monády začína utvárať svetlý kruh).
Určitou útechou nám môže byť aj to, že v takomto období nie sme prví (a asi ani poslední). Turbulentnými časmi prechádzala rada generácií pred nami - a nakoniec si vždy dokázali poradiť.
Vtip však spočíva v tom, že každá doba má pred sebou nové výzvy, úskalia a možnosti. K tomu, kam napokon ľudstvo a Zem posunieme, prispeje nakoniec každý z nás - tým, čo (u)robíme TERAZ.
ďalšie alternatívy
Samostatnou kapitolou sú esenciálne oleje. Keby sme sa obzreli do histórie, v stredoveku ochránil pred morom cech parfumérov práve každodenný kontakt s olejmi. Podobne boli často pred morovou ranou uchránení aj zlodeji, keď si odnášali z opustených domov plnú náruč drahocenných voňaviek. Počas vyčíňania epidémie v Číne v roku 1938 si zas lekári dávali do nosných dierok tampóny napustené octom, aby sa vyhli nákaze pri kontakte s pacientmi.
Dnes sa však nemusíte zaoberať výrobou parfumov, odcudzovaním predmetov alebo „zostať na ocot“, aby sa Vám dostalo esenciálnej ochrany. Napr. Šaolínový olej je veľmi vhodný k tomu, aby ste si ho jemne vmasírovali do ramien, na krk a do hrudníku a súčasne si ho naniesli popod Váš nos. Vaše "prirodzené brnenie" (obzvlášť po rannom kúpeli) tak dostane novú posilu a ochrannú vrstvu.
UZDRAVENIE
Ak mal u Vás koronavírus ťažší priebeh, mali by ste myslieť aj na riadne zotavenie, ktoré nekončí negatívnym testom. Primárne je posilniť Vašu imunitu a celkovú vitalitu organizmu.
Pokiaľ je Vám blízky prístup tradičnej čínskej medicíny, je veľmi vhodné pod vedením lekára zvoliť správnu formu bylinnej liečby, akupunktúry a / alebo rekonvalescenčného čchi-kungu, či iného primeraného dychového a pohybového cvičenia (joga, pilates, meditácie apod.). V neposlednom rade nepodceňte ani blahodarný účinok muzikoterapie, psychologického poradenstva a všeobecne pobytu v príjemnom, pokojnom a inšpiratívnom prostredí.
* * *
Či už nás pandémia koronavírusu zasiahla priamo, nevdojak alebo vôbec, celková situácia sa dotýka nás všetkých - nielen v SR ale doslova na celej planéte. Nejasné vyhliadky, reštrikcie a obavy s vírusom spojené však nemusíme brať ako hrozbu, ale ako PRÍLEŽITOSŤ zastaviť sa a uvedomiť si:
- kto som
- na čom stojím
- o čo a o koho sa opieram
Svet sa mení - a my môžeme spolu s ním. Svoju vôľou dokážeme ovplyvniť mnohé - vlastnú imunitu, identitu, vzťahy s druhými aj to, ako sa svet točí (okolo nás či bez nás?). Našu budúcnosť tvoríme - práve TERAZ. V tom všetkom hurhaji okolo nás nie je len chaos, panika a nebezpečenstvo, ale mnohé hlasy sú konštruktívne a uchopenia situácie podnetné.
V turbulenciách prítomných okamihov mnohokrát pomôže obrátiť sa aj hlbšie do histórie. Starý majster Lao-C' pred tisícročiami napísal:
"Múdry človek si nerobí zásoby. Čím viac pomáhame ostatným, tým viac získavame pre seba. Čím viac dáme ostatným, tým viac dostaneme sami. "
Prajeme Vám kľudný dych, radostnú myseľ a múdre rozhodnutia.
Mgr. Pavel Janšta pre TCM Herbs
Ešte viac o koronavíruse a o odporúčaniach prevencie / liečby sa dočítate TU :)