Koronavírus a TCM (Herbs)

Poďme teda k najčastejšie skloňovanému slovu posledných dní - koronavírusu a ako to vidí TCM?

Podľa tradičnej čínskej medicíny ide o tzv. Napadnutie vonkajším škodlivým vlažným vetrom s horúcim toxínom (epidemickým) FENG XIE QI RE DU do terénu vnútorného tepla a vlhka v pľúcach (poťažmo aj v hrubom čreve) a v žalúdku (FEI/WEI/DA CHANG SHI/RE), podobne ako keď je napr. epidémia osýpok.
Inou, skôr však filozofickou otázkou na zamyslenie je, nie čo túto chorobu spôsobuje, ale čo nám súčasná situácia ukazuje. Nech si však v tejto otázke každý sám v tichom rozjímaní utriedi svoje myšlienky, nastaví životné priority a oddelí zrno od pliev.

Každá choroba je vždy výsledkom zápasu medzi dobrou energiou ZHEN QI a škodlivou energiou XIE QI. Záleží teda na sile našej autentickej obrannej energie (imunitného systému) a na sile škodlivého vetra (vírusu alebo baktérie). Tu platia viac ako kdekoľvek inde menej pamätné slová Luisa Pasteura: Patogén (vírus) je ničím, terén je všetkým! . VŽDY teda musí byť správny kľúč, ktorý zapadne do zámku, čiže horiaca zápalka musí vpadnúť do sena, inak oheň (a teda choroba) nevznikne. A záleží na kvalite sena, či je suché či mokré. V našom prípade to suché seno predstavuje paradoxne vlhko (a teplo) v organizme teda vhodné podhubie, akýsi terén tlejúceho popola, do ktorého fúkne vietor a rozdúcha oheň.Prevencia

Pokiaľ teda nemáme nadmerné teplo a vlhko v žalúdku, črevách či pľúcach, tak sa s týmto vlažným vetrom iba stretneme a vôbec ho nijako nepocítime (horiaca zápalka spadne na betón).
V ľahšom prípade sa môžeme cítiť akoby nie vo svojej koži, ľahko unavení (ako už to tak na jar pri jarnej únave býva) a všetko postupne zase časom odznie samo.
Ako prevenciu je možné užívať dlhodobo Nápoj čínskych MUDRcov (900) - 4 odmerky (čistí vlhko a horúčosť s hlienom zo stredného ohniska a posilňuje slezinovú energiu čchi) + Zrodenie Fénixa (009) - 3 odmerky (ochladzuje horúčosť pľúc a žalúdka) + v dobe zvýšeného škodlivého vetra (napr. teraz či od jesene do jari) možno pridať aj Nápoj strieborného vetra (844) - 2 - 4 odmerky alebo Krehkosť zvinutého lístku (003) - 6 tabliet (oboje vylučujú povrchový škodlivý vietor s horúcim toxínom z organizmu). Všetko možno zmiešať dohromady, zaliať horúcou vodou a popíjať na raňajky. Takýto nápoj možno užívať dlhodobo, bez obmedzenia.
Šaolinový olej (700) je taktiež veľmi vhodný preto - človek si ho môže jemne vmasírovať do ramien, krku a hrudníku a súčasne ho tiež naniesť popod nos. Takého "prirodzené brnenie" (najmä po rannom kúpeli) tak dostane novú posilu a ochrannú vrstvu.Pri nákaze

Podobne ako keď zápalka zapadne do jarnej trávy (trochu síce po zime horí, ale väčšinou sama zhasne), tak sa môžu objaviť klasické príznaky virózy ako nádcha, kašeľ, zvýšená teplota, bolesti svalov, bolesti hlavy a pod. Tento akútny stav potom liečime podľa príznakov napr. pri bolestiach hlavy a krku užívame Chlad rannej hmly (002), Krehkosť zvinutého lístku (003) na začiatku virózy so suchým kašľom, Vyvanutie dračej jaskyne (007) pri nádche a pod.

V prípade ťažšieho priebehu choroby, keď táto postupuje hlbšie (horiaca zápalka padne do dreva, ktoré postupne začína tlieť) sa objaví nočná horúčka, kašeľ (či už suchý alebo ťažko vykašliavaný), bolesti na hrudníku, dýchavičnosť, príznaky zápalu priedušiek či pľúc.
V tom prípade možno užívať podľa príznakov bylinné zmesi Ukotvenie teplovzdušného balóna (030) - horúčosť a vlhko v pľúcach s horúcim toxínom, Ozveny himalájskeho hroma (032) pri suchom kašli s malým množstvom bieložltého hlienu, Vôňa borovicového hája (031) pri kašli so zelenožltým hlienom, Zvlaženie vyprahnutej stepi (033) pri štekavom suchom kašli bez vykašliavania hlienu, Kropaj z lesnej studničky (060) pri striedaní horúčky a zimnice a taktiež je možné pridať i Tieň brokátového závoja (012) + Vychladnutie horúcej platne (013) ako prírodné antibiotikum, nakoľko oboje majú i silné antivírusové účinky, najmä potom kód 013.

Ak je však drevo už značne spráchnivené, oheň je tu ako ryba vo vode a v tomto prípade nepomôže ani svätená voda (alebo tá práve áno, ale už len ako posledné pomazanie). Bohužiaľ v prípade životom vyčerpaných pacientov, na ktorých sa podpísal zub staroby, množstvo užívaných chemických liekov a dlhodobé ochorenia, sa len veľmi ťažko nasadzuje účinná liečba.
Napadnutie škodlivým vetrom (v tomto prípade koronavírusom) býva často už len poslednou kvapkou, nie hlavnou príčinou smrti.

 

Vždy s optimizmom

Nenechajme sa zahltiť počtami mŕtvych alebo nakazených, nenechajme sa zbytočne desiť rôznymi "fake news" či hoaxmi. My síce nemáme respirátory, ventilátory, vakcíny apod., ale zato máme tradičnú čínsku medicínu, ktorej zásady sú tou najlepšou prevenciou proti všetkým chorobám.
Podľa TCM strach (obzvlášť zbytočný) oslabuje, stiesňuje a blokuje prúdenie blahodarnej energie čchi. A my všetci túto rovnováhu a harmóniu potrebujeme, teraz obzvlášť, veď po každej, aj tej najkrutejšej búrke nakoniec VŽDY vysvitne slnko. Tak sa teda nebojme a radujme sa!

Nielen bylinami však je človek živý ... V turbulenciách prítomných okamihov nie je vždy jednoduché sa zorientovať. Veľakrát tak pomôže obrátiť sa hlbšie do histórie a ku klasickej múdrosti. Starý majster Lao-C pred tisícročiami napísal: Svoj odraz uvidíte len v pokojnej vode, nie vo vode prúdiacej. Tichý úkryt môžete nájsť iba v kľude.

 

Petr
Hoffmann
 
  MUDr. Petr Hoffmann
TCM Herbs

00421 911 802 215

Volajte na naše kontaktné číslo.

tcmobchod@tcmobchod.sk

Pošlite nám Vaše nápady alebo komentáre.

Po, Str: 8:30-16:00 Ut: 8:30-14:00 Štvr: 12:00-18:00

Naše otváracie hodiny.

Platby 3D Secure

Metódy platby

Payment Methods

Nasledujte nás